Netflix Orijinal Yapımı Olan Griselda Dizisinin Gerçek Hikayesi

Masso

Yönetici
Katılım
27 Ocak 2024
Mesajlar
11
Konum
İstanbul
İddiaya göre, tüm kocalarını öldürdü. Ama onun hakkında en çılgın olan şey bu değil.

Gerçeğin kurgudan daha tuhaf olduğu söylenir, ancak Griselda Blanco'nun gerçek dünyasında, gerçek daha da acımasızdır.

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Griselda Blanco'nun gerçek hikayesinden esinlenerek, hırslı ve katil Miami kartel başkanı olarak Sofía Vergara'nın (aynı zamanda yönetici yapımcı olarak görev yaptığı) oynadığı Griselda, 'Tanrıça Ana'nın, 70'lerde ve 80'lerde Amerika'nın en çok kazanan uyuşturucu kaçakçılarından biri... ve en ölümcül olanlarından birinin dramatize edilmiş hayatını, iş bilgisini ve düşüşünü ekranlara taşıyor.

Çok sayıda takma adı vardı: 'La Madrina,' 'Kara Dul,' 'La Dama de la Mafia.' Ancak düşmanları için Griselda ismi ölümle eşanlamlı hale geldi.Griselda Dizisi Hakkında Genel Bilgi

Toplamda altı saatlik diziden oluşan Griselda, Eric Newman (Painkiller) ve Andrés Baiz tarafından yaratıldı. Her bölümü yöneten Baiz, Narcos ve Narcos: Mexico'nun arkasındaki ekibi yeniden bir araya getirdi.

Vergara'nın duygusal dinamizmi ve Carlos Rafael Rivera'nın (The Queen's Gambit'in Emmy ödüllü bestecisi) barok müziği, bu kurgusal dramada Griselda'nın kötülüğünü ve trajediyi vurgularken, yaratıcılar yapımı gerçekliğe oturtmak için titiz çabalar sarf etti.

Newman, "Bizim için otantiklik her şey" diyor ve dizinin yönetmeni ve yönetici yapımcısı Andrés Baiz ile kartel dramaları Narcos ve Narcos: Mexico üzerinde çalıştı. “Otantiklik sadece yerde değil, dönemde ve karakterlerin gerçeklerinde de var. Bizim için başka bir itici güç, gerçeği bulmaktır - hatta gerçeği bilemeyeceğimiz zaman. Griselda Blanco ile onun ne düşündüğünü ve hissettiğini size anlatacak bir röportajınız olmayacak. Bu nedenle, bunu en otantik şekilde yaratmak hayati hale geliyor.”

Yaratıcılar, sınırlı dizi için anlatıyı sıkı tutmak adına bazı zaman çizelgelerini yoğunlaştırdı ve anları birleştirdi, ancak bunun onun vahşetlerine dikkat çektiğini ve Blanco'nun hayatını mümkün olduğunca sadık bir şekilde tasvir ettiğini söylüyorlar.

Griselda'da dramatize edilen bazı gerçek hikayeleri ve ekranda gördüklerinizden daha vahşi olan birkaç gerçeği keşfedin.

Netflix-Griselda-Hakkında.jpeg

Griselda Blanco'nun Medellín uyuşturucu kartelleriyle ilişkisi neydi?

Griselda ve ikinci kocası Alberto Bravo, 70'lerin başında New York'a kokain sevkiyatlarının gerçekleşmesinin arkasındaki beyinlerdi. 26 Ocak 1976'da, federal savcılar 12 kişiyi Kolombiya'dan kaçak olarak getirilen, büyük miktarda kokain ve esrar dağıtmak için komplo kurmakla suçlu bulmuştu. Ancak operasyonun başındaki isimler yakalanmadı. Bu liderler, belgeye göre Alberto Bravo, kardeşi Carlos Bravo ve ortakları Griselda Blanco idi. Bu kadın iddiaya göre "uyuşturucu gizlemek için özel sütyenler ve korseler giydiren kadın kuryeleri hazırlıyordu.” şeklinde New York Times gazetesinde o zamanlar yer aldı. Blanco 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak hapise girmedi çünkü çoktan Kolombiya'ya kaçmıştı. Bir başka on yıl boyunca yakalanamayacaktı.

Griselda Blanco, ikinci kocası Alberto Bravo'yu öldürdü mü?

Bazı tahminlere göre Blanco'nun suikast emirleri 250'den fazla. Sadece ilişkilendirildiği 40 cinayeti Miami'de.

Ancak kendisinin bizzat gerçekleştirdiği iddia edilen bir cinayet var: ikinci kocası, Alberto Bravo. 1975 yılında Kolombiya'da, Blanco'nun milyonlarca doların kaybolduğuna dair şüpheleri vardı. Tartıştılar, sonra 32 yaşındaki Blanco, tabancasını çekti. Bravo, makineli tüfek olan Uzi silahını çıkartarak, onu karnından vurdu. Aralarında bol kanlı bir çatışma başladı ve çatışmanın sonunda Bravo ve korumaları yerde yatıyordu.

Amerika'da davayı çözen eski Miami polis dedektifi June Hawkins-Singleton, Bravo'nun Blanco'ya doğrudan ilişkilendirebildikleri tek cinayet olduğunu söylüyor.

Peki, Griselda'nın ilk kocasına ne oldu?

Blanco, ilk kocası ve sokak dolandırıcısı olan Carlos Trujillo ile tanıştığında 13 yaşında bir seks işçisiydi. Çiftin evli oldukları süre boyunca üç oğlu oldu, ancak 60'lı yıllarda boşanmak durumunda kaldılar. 70'lerde onu öldürttüğü iddia ediliyor. Ve son olarak, 1983'te Kolombiya'ya döndüğünde suikastçı kocası Dario Sepulveda'yı öldürttüğü iddia ediliyor. Blanco, kocalarının kısa ömürlerine atıfta bulunarak "Kara Dul" lakabını da böylece almış oldu.

Griselda Blanco gerçekten uyuşturucuları sütyenlere saklayarak mı kaçırıyordu?

70'ler ve 80'lerdeki Blanco hakkında hemen hemen yer alan her haberde, uyuşturucuları sütyenlere saklayıp, kaçakçılık yaptığı yazıyor. Fakat Blanco, kaçakçılığı bir adım daha ileri taşıyarak, özel kaçakçılık kıyafetlerini üretecek bir fabrika kurmuştu. Newman bu durumu “70'lerde ve 80'lerde, şimdi olduğu gibi herkes bir tarayıcıdan geçmiyor ya da sizi aramak için bir kadın görevli çağrılmıyordu. O günlerde, bu adamların hepsi gümrük memurlarıydı ve kokain dolu bir sütyenle geçen güzel bir kadını durduran hiç kimse yoktu. Bir bakıma dahi bir fikirdi." şeklinde açıklamış.

Netflix-Griselda-Hakkında-2.jpeg

Griselda Blanco, uyuşturucuyu gemilerle mi kaçırdı?

İddiaya göre, evet. Newman ve Miro, diziyi daha cesur bir kaçakçılık girişimiyle açmayı planlamışlar. Bravo ve Blanco tarafından yapıldığı iddia edilen kaçakçılığı Newman şöyle anlatıyor: “Amerika, 1976 yılında 200. yıl dönümünü kutladı ve dünya çapındaki ülkeler - saygı duymak amacıyla - bu önemli başarıyı onurlandırmak ve kutlamak için bir şeyler gönderdi.

Kolombiya, The Gloria adında 19. yüzyıldan kalma, üç direkli, kare yelkenli bir gemi gönderdi” diyor Newman. Efsaneye göre, Griselda, The Gloria'nın New York Limanı'na girdiği sırada, büyük bir kokain sevkiyatının geminin ambarında gizlenmesini sağlamış. Herkes izliyordu ve kimse bir şey görmedi.
 
Geri
Üst