Netflix Kullanımınızı Kolaylaştıracak Püf Noktalar

Netflix şu an tartışılmaksızın dünyanın en büyük ve en fazla aboneye sahip çevrimiçi dizi/film izleme servisi. Milyonlarca insan günlük olarak Netflix’te hız kesmeden farklı farklı içerikler izliyor, yeni çıkacak olan dizileri veya filmleri sabır taşına dönecek şekilde bekliyorlar. Bunlardan kesinlikle biri de sizsiniz!

Ancak, gerçekten Netflix’ten en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Eğer Netflix’le iç dış olmak istiyorsanız size Netflix deneyiminizi kolaylaştıracak, hayat kurtaracak püf noktalarından bahsetmekten onur duyarız.

1. Önerilenlerinizi sıfırlayın, izlemek için daha güzel şeyler bulun.


Netflix’i kullandığınızdan beri dizi veya film önerileriniz raydan çıkmışsa, sevmediğiniz türlerle ilgili öneriler görüyorsanız, bunlara artık dur demenin vakti sence de gelmedi mi? Bu işlemi yaparak hem istemediğiniz içerikleri profilinizden kaldırabilir ve öneri ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Netflix’e girerek sağ üstten profil fotoğrafımızın üstüne geliyoruz ve açılan menüde “Hesap” kısmına tıklıyoruz.

Açılan sayfada en aşağıda bulunan “Profilim” sekmesinden “İzleme Etkinliği” yazan yere tıklıyoruz.

Artık son adıma geçmiş bulunmaktayız. Kronolojik olarak izlediğiniz dizilerin geçmişini tutan Netflix sayesinde, izlediğiniz dizileri veya filmleri buradan kolayca geçmişinizden kaldırabilirsiniz.

Ve “İzlemeye devam et” kısmında bulunan istemediğiniz içerikleri de bu sayede kaldırabilirsiniz.

2. IMDb puanlarına önem veriyorsanız, IMDb Ratings eklentisini kurun.


Boş gününüzde kaliteli bir diziyi art arda izlemeyi göze alıp ama ne izleyeceğinize karar veremiyor musunuz? O zaman size Chrome, Firefox ve Opera gibi tarayıcılar için kurabileceğiniz güzel bir eklenti önerelim; IMDb Ratings. Herhangi bir dizi veya filmin üstüne geldiğinizde açılan bilgi kutusunun sağ üstünde seçtiğiniz dizi veya filmin IMDb puanını gösterir. Karar vermenizi daha da kolaylaştıracak küçük bir buluş.

Eklentiyi tarayıcınıza kurmak için buraya tıklamanız yeterli.

Gösterdiğimiz eklenti Chrome için geliştirilmiştir. Eğer Chrome dışında Firefox veya Opera kullanıyorsanız, Chrome eklentilerini kullandığınız tarayıcıya eklemenizi sağlayan bu eklentlerii kurmanız gerekiyor. Bunun gibi Netflix deneyiminizi artıracak diğer eklentilere buradan ulaşabilirsiniz.

Firefox – Chrome Store Foxified
Opera – Install Chrome Extensions

3. Ne izleyeceğin konusunda kararsız kaldıysan, Netflix Roulette imdadınıza yetişti.


Hiç düşündün mü “Ya Netflix’te rastgele butonu olsaydı” diye? İhtiyaç anında butona bastığımız zaman zevkimize göre rastgele dizi açsa, bizde doya doya izlesek.. Henüz böyle bir şeyi Netflix üzerinden yapmak mümkün değil. İşte bu yüzden imdadınıza koşan isim, kendi favori türünüze, dilediğiniz puan ortalamasına, hatta en sevdiğiniz aktör veya yönetmene göre bile filtreleyip hala o izlemediğiniz favori dizinizi bulmanızı sağlayacak isim Netflix Roulette oluyor.

Netflix Roulette’de çok detaylı aramalar yapmak mümkün. Netflix Roulette için hayatınızda yer açmaya hazırlanın. Bu arada telefon uygulaması da mevcut!

4. Görüntü kalitenizi kendiniz ayarlayın.


Bildiğiniz gibi Netflix’ten herhangi bir şey izlerken Youtube’da ki gibi istediğimiz zaman kaliteyi artırıp, düşüremiyoruz. Netflix’in sistemi çok daha farklı çalışıyor. Hesap ayarlarınızdan kalitenizi kendiniz sabit bir kalite seçiyorsunuz ve bütün içerikleri seçtiğiniz kalite ile izleyebiliyorsunuz.

Kalitenizi değiştirmek için Netflix’e girip, sağ üstten profil fotoğrafımızın üstüne gelip, açılan menüden “Hesap” kısmına tıklıyoruz.

 

Açılan sayfada en aşağıda bulunan “Profilim” sekmesinden “Yürütme Ayarları” yazan yere tıklıyoruz.

 

Açılan sayfada artık izleyeceğiniz içeriklerin görüntü kalitesini kendiniz manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, yapacağınız yürütme ayarı telefonunuza da yansıyacak. Aman diyelim, telefon internetiniz ile izlememeye dikkat edin.

 

5. Çok daha pratik olun, klavye kısayollarını ezberleyin.


Oynatmayı, duraklatmayı, hızlı ileri sarmayı, geri almayı ve daha fazlasını kolaylaştırmak için, yararlı Netflix klavye kısayollarının listesine bakın. Fareyi oynatıp, oynatıcı üzerinden saydığımız işlemleri yapmak yerine klavye kısayolları az da olsa sizi bu yükten kurtaracak. Alışın, alıştırın.

– F tuşuna basarak tam ekrana geçebilir; Esc ile de çıkabilirsiniz.
PgDn (PageDown) durdurur; PgUp(PageUp) devam ettirir.
– Bir klasik olarak spacebar hem durdurup, devam ettirir..
Shift + Sağ Ok Tuşu  hızlıca ileriye sarar; Shift + Sol Ok Tuşu hızlıca geriye doğru sarar.
M tuşuna basarak sesi tamamen kapatıp, açabilir.

6. Sevdiğiniz arkadaşlarınızla birlikte Netflix’ten istediğiniz dizi/filmi izleyebilirsiniz.


Hayır, bahsettiğimiz şey tamamen internet üzerinden olan bir şey. Arkadaşınıza gidip beraber yan yana izlemekten bahsetmiyoruz. Daredevil’in final sezonu heyecanını tek başına yaşamak istemiyorsanız, arkadaşınızla birlikte eş zamanlı olarak Rabbit adlı uygulamadan oda kurup ister gerçek zamanlı yazışarak veya sesli konuşarak üzerinizde ki heyecanı hafifletebilirsiniz.

 

Tarayıcı üzerinden Netflix’ten herhangi bir diziyi paylaşmak Rabb.it’in eklentisini indirmeniz gerekiyor. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

7. Artık takılma veya donma sorununa son!


Öyle bir moda girmişsiniz ki, düşünün yiyecek ve içeceğiniz yanınızda, ortamı hazır etmişsiniz, dizinizi açtınız izlemek istiyorsunuz.. Tak! O da ne? Dizi ikidebir donuyor, takılıyor, onca hevesinizi boşa çıkarıyor. Durun, hemen pes etmeyin. Netflix’in gizli özelliği sayesinde kendiniz istediğiniz gibi dizinin bithızını  Shift + Ctrl + Option + S tuşlarına basılı tutarak oynatıcınızda açılan gizli bir panel sayesinde ayarlayabilirsiniz. Netflix, ne sürprizlerle dolusun ama!

 

Eğer hiç takılma ve donma sorunlarıyla başa çıkmak istemiyorsanız Video Bitrate kısmında gözüken sayılardan düşük olanları seçip Override butonuna tıklamanız yeterli.